Long days dying / Umírání za dlouhého dne

 

Název toho skvělého filmu se mi vryl do paměti, hned jak jsem ho poprvé viděl, za komunistů, na prahistorickém video přehrávači. Věřím , že i mezi vámi jsou takový kteří chtěli být jako oni- John, Clif a Tom Cooper. Tehdy mi bylo 17let a měl jsem tu naivní touhu, mít baret, tehdy mě neznámou maskovanou bundu, Stena a umět to zatraceně dobře s tou anglickou dýkou! Být zpět v podzimu léta páně roku 1944 v lesích Holandska a řádně to těm frickům nandat.
Po letech jsem si přečetl i knihu A.Whita, která byla předlohou filmu. Na jedné straně mně mírně zklamala, nebot kniha byla obsahově chudší než film, což není obviklé, ale na straně druhé mně potěšilo, že se jedná o pány od COMMANDOS, což je vlastně i smysluplnější , s ohledem na děj příběhu. Ke Commandos mě to vždy táhlo, především, protože byli a jsou elita elit. V jejich řadách sloužili Češi a já jsem Čech, je v tom pocit hrdosti a vlastenecví.
Dnes už jsem podstatně starší, ale ten zájem nevyprchal. A zajímavé je, že pánové herci, kteří mistrovsky ztvárnili hlavní postavy filmu, nebyli žádní mladíci-
David Hemmings alias John 27let, Tony Beckley alias Clif 37let a Tom Bell alias Tom Cooper 41let.
Ozvěte se mi, máte-li obdobný zájem, na higgins@seznam.cz

BACK to higgins's albums
Become a fan! Follow higgins and receive an email every time higgins uploads new images!