Slovenská gazdinka 2012

 

Slovenská gazdinka s prvou dámou SR na veľvyslanectve
Zväz Slovákov v Maďarsku (ZSM) a Veľvyslanectvo SR v Budapešti usporiadali 21. apríla v rezidencii veľvyslanectva v poradí 13. stretnutie žien Slovenská gazdinka - alebo stretnutie Sloveniek so Slovenkou, spojené s výstavou tradičných koláčov, kultúrnym programom a diskusným fórom.
Podujatia sa už siedmykrát zúčastnila aj prvá dáma Slovenskej republiky Silvia Gašparovičová, manželka prezidenta SR Ivana Gašparoviča. Stretnutie sa začalo zaspievaním hymny ZSM „Daj Boh šťastia...“ a privítaním gazdiniek z rôznych Slovákmi obývaných regiónov krajiny mimoriadnym a splnomocneným veľvyslancom SR v Maďarsku Petrom Weissom a predsedníčkou ZSM Ruženkou Egyedovou Baránekovou. Výstavu zákuskov otvorila prvá dáma SR Silvia Gašparovičová. V kultúrnom programe sa predstavili mandolínová skupina Tremolo zo Slovenského Komlóša a detská skupina Hrušovskí heligonkári (Hrušov).
Témou neformálneho diskusného fóra bolo „Kultúrne dedičstvo - prameň našej národnej hrdosti“. Úvodné príhovory mali Silvia Gašparovičová a predseda Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí Milan Vetrák. Diskusiu viedla Ruženka Egyedová Baráneková. V záverečnej časti stretnutia súťaž Slovenská gazdinka 2012 vyhodnotil predseda poroty Peter Weiss.
„Ja každý rok pripravujem kapustníky, lebo to mladé ženy nevedia už piecť. Je to veľká robota, smrdí to, keď sa to pečie, lebo je tam masti, alebo oleja. Takže ja kapustníky pripravujem každý rok a majú ich radi, lebo je to naozajstné starodávne jedlo,“ povedala Gizela Molnárová z obce Mlynky, ktorá zatiaľ každý rok získala v súťaži nejaké ocenenie (tentokrát prvé miesto vo svojej kategórii).
„Pripravila som špecialitu, ktorá sa pečie iba u nás v dedine a ktorá sa nazýva syrovníky. Je to kysnuté cesto, na to sa dáva mak, potom zas tenké cesto, navrch zas tvaroh. Ale u nás sa volá tvaroh akože syr. Ja som inak z Alkáru (Mátraszentimre, Hevešská župa), to je tiež slovenská národnostná dedina“ - povedala Judita Kasalová Szabadová.
Text: (oslovma-t) - Foto: Imrich Fuhl
http://www.oslovma.hu/index.php/sk/aktuality/152-aktuality2-aktuality2/735-slovenska-gazdinka-s-prvou-damou-sr-na-vevyslanectve
http://www.zsm.hu/content/view/98/
http://www.luno.hu/content/view/9729/30
http://www.luno.hu/content/view/8119/63
http://www.luno.hu/content/view/6725/93
http://www.luno.hu/content/view/4731/93/
http://www.luno.hu/content/view/2443/60/

 1 2 3Next
BACK to fuhl's albums
Become a fan! Follow fuhl and receive an email every time fuhl uploads new images!