2012 - Warsztaty kulinarne w Zapiecku

 

Czy ktoś z dorosłych zna dokładnie technologię domowej produkcji masła, sera lub czy potrafi samodzielnie upiec chleb bez używania dostępnych na rynku gotowych półproduktów? Jeśli nie, to dzieci z Suchacz wam to pokażą...Dla nich to już nie jest żadna tajemnica!
Dawne metody idą pomału w zapomnienie i wiedzę taką ma już niewielka ilość osób. Krzysztof Jaworski jest wykwalifikowanym fachowcem - pasjonatem, który dobrze zna starodawne metody i swoją wiedzę stara się przekazywać innym. Doskonałym "materiałem" do takich szkoleń są - jak się nietrudno domyśleć - dzieci i młodzież. Głównie pod ich kątem Krzysztof Jaworski prowadzi specjalistyczne warsztaty kulinarne. Dzieci chętnie uczestniczą w takich zajęciach, bo prowadzone są na żywo i każdy uczestnik osobiście robi wszystkie potrawy. Wspólne zajęcia pokazują, że nie jest to wcale trudne. Przy odrobinie dobrej woli, można w domu upiec prawdziwy pyszny chleb, zrobić masło czy też znakomity ser mozzarella. Surowce są w tej chwili łatwo dostępne. Prawdziwe mleko tzn. takie bez żadnych konserwantów i obróbki termicznej można kupić na rynku lub w specjalnych mlekomatach, które stają się coraz bardziej powszechne w wielu miastach.
Takie warsztaty kulinarne odbyły się 6 bm. w Suchaczu, a uczestnikami były przedszkolaki i uczniowie z miejscowej podstawówki. Ich zaangażowanie przeszło najśmielsze oczekiwania! Warto było patrzeć na maleńkie rączynki wyrabiające chlebki i późniejszą degustację. Produkowane pieczywo było bardzo różnorodne, a to dzięki wielu dostępnym przyprawom jakie maluchy miały do dyspozycji. Były więc np. chleby dyniowe, czosnkowe, pomidorowe, sezamowe, rodzynkowe, jałowcowe i nawet ... pokrzywowe. Atmosferę warsztatów tylko w małym stopniu oddają wykonane fotografie, bo w rzeczywistości to była rewelacyjna zabawa dająca radość dzieciom, opiekunom i przede wszystkim prowadzącemu. Końcowym etapem szkolenia były dyplomy przyznane każdemu dziecku przez samego mistrza Jaworskiego. Będą doskonałą pamiątką, która być może sprawi, że kiedyś dzieci - już w swoich domach,

 1 2 3Next
BACK to Fotogalerie
Become a fan! Follow QTC and receive an email every time QTC uploads new images!